Erowid
 
 
Plants - Drugs Mind - Spirit Freedom - Law Arts - Culture Library  
 
Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych
Erowid Center
v1.0 - Maja 2017 r [based on English v2.1]
Citation:   Erowid Center. "Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych", wersja polska. Erowid.org. Maja 2017 r. Online: Erowid.org/lang/pl/pl_basics_article4.shtml
Żyjemy w świecie pełnym substancji i technologii, które wpływają na nasz umysł. Z poniższych wytycznych mogą skorzystać użytkownicy np. alkoholu, kawy, leków na kaszel sprzedawanych bez recepty zawierających DXM, antydepresantów (na receptę), legalnych roślin i ziół takich jak pieprz metystynowy (kava), oraz nielegalnych chemikaliów jak LSD. Lista ta dotyczy nie tylko ludzi, którzy określają siebie mianem użytkowników narkotyków, ale również zdecydowanej większości społeczeństwa, która w takim czy innym momencie używa jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej.

Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych (v2.1)
 1. Sprawdź, jakie ryzyko dla zdrowia i jakie inne zagrożenia może nieść za sobą używanie danej substancji psychoaktywnej, oraz całej klasy narkotyków, do której ona należy.

 2. Przestudiuj interakcje oraz przeciwwskazania wobec używania z innymi narkotykami, lekami, suplementami lub wobec podejmowania innych aktywności.

 3. Oceń swoje indywidualne warunki zdrowotne, predyspozycje oraz historię zdrowia swojej rodziny.

 4. Zapoznaj się z obowiązującym prawem, w tym z grożącymi karami.

 5. Ostrożnie wybieraj źródło oraz produkt, żeby trafnie zidentyfikować substancję oraz jej czystość. (Staraj się unikać środków z nieznanego źródła lub o niewiadomej jakości.)

 6. Dowiedz się, czy dany narkotyk może wpłynąć na zdolność kierowania pojazdem, obsługi maszyn lub skupienia uwagi na innych niezbędnych czynnościach.

 7. Zrób sobie wolne od obowiązków, których realizacja mogłaby zostać zakłócona (praca, opieka nad dzieckiem itp.), i upewnij się, że ktoś inny weźmie za nie odpowiedzialność.

 8. Zastanów się, jakie przewidywalne zagrożenia mogą pojawić się dla Ciebie i dla innych, i postaraj się je zminimalizować.

 9. Wybierz odpowiedni moment i miejsce konsumpcji.

 10. Zdecyduj, jak dużo zażyć, i starannie odmierz dawkę.

 11. Zacznij od małych dawek, żeby poznać swoją reakcję na substancję. Później używaj najmniejszej dawki niezbędnej do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Mniejsze dawki to bezpieczniejsze dawki.

 12. Bądź uważny i ewentualnie zmodyfikuj używanie, tak aby zminimalizować problemy fizyczne i psychiczne.

 13. Obserwuj pojawiające się na przestrzeni czasu zmiany zdrowotne, które mogą być związane z używaniem substancji psychoaktywnych.

 14. Zmodyfikuj swój sposób używania substancji, jeśli wpływa on na pracę lub sprawy osobiste.

 15. Zasięgnij opinii rówieśników i rodziny; weź pod uwagę pochodzące od nich informacje zwrotne.

 16. Śledź swoje reakcje na konkretne narkotyki i ich dawki, aby uniknąć powtarzania błędów.

 17. Zgłoś się na leczenie, jeśli jest ono potrzebne.

 18. Zrezygnuj z konsumpcji, jeżeli nie jest to właściwy moment, jeśli substancja jest podejrzana lub sytuacja jest w inny sposób kłopotliwa.

Podobnie do zasady “set and setting” (nastawienie, okoliczności, miejsce) wprowadzonej w latach ’60, aby zwrócić uwagę na wagę kontekstu w używaniu środków psychodelicznych, fundamenty naświetlają dodatkowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, używając substancji psychoaktywnych. Na podstawie jednego z najwcześniejszych dokumentów Erowida, „Indywidualnego kodeksu postępowania wobec pierwotnych praktyk religijnych”, naszkicowanego pierwszy raz w 1996 roku, fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych wynikają z doświadczeń tysięcy ludzi i wciąż są rozwijane.

Niezależnie od statusu prawnego czy akceptacji społecznej, odpowiedzialne używanie środków psychoaktywnych wymaga dostępu do precyzyjnej, szczegółowej i praktycznej informacji.
Historia wersji#
 • v1.0 - Maja 2017 r - Wersja polskojęzyczna zaadaptowana z wersji angielskiej 2.1 Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych, przetłumaczone przez Jurka Afanasjewa, redakcja Magdalena Dąbkowska.